CORNWALL CRICKET RESULTS May 20/21
- Details
- Created on Monday, 22 May 2023 11:47
- Last Updated on Wednesday, 24 May 2023 11:49
- Published on Monday, 22 May 2023 11:47
- Written by MICHAEL WEEKS Cornwall Cricket correspondent
Callington - Callington 223 (J White 57, B Ellis 38; T Sharp 4-46), Hayle 177 (T Marrion 45, S Mycock 44; R Van Der Merwe 3-25, H Sawyers 3-51). Callington (20) beat Hayle (9) by 46 runs.
Redruth – Redruth 185 (T Whiteford 38, J Hale 36, E Whiteford 36; R Downing 3-38), Camborne 129 (J Goldsworthy 23; E Whiteford 4-25). Redruth (19) beat Camborne (7) by 56 runs.
St Just – Penzance 260-9 (R Edwards 132no S Keene 103no, J Paull 67; M Waller 3-56), St Just 187 (M Waller 47, N Curnow 34, N Whitelaw 34; A Libby 4-25). Penzance (20) beat St Just (8) by 73 runs.
Wadebridge - St Austell 175-8 (G Bone 49no, C Dalby 31; M Butler 3-30, M Lawrence 3-37), Wadebridge 138 (K Renecke 33; S Raven 3-18). St Austell (19) beat Wadebridge (6) by 37 runs.
Werrington – Helston 165 (K Leathley 36, M Jenkin 35; A Hodgson 6-33, S Hockin 3-42), Werrington 159 (A Hodgson 31). Helston (18) beat Werrington (8) by six runs.
County Division 1
Beacon - Redruth 254-4 (C Williams 71, J Hambly 69, E Stoddard 62, Jack Thomas 2-48),
Beacon 139 (A Hamblin 30, D Viner 3-15). Redruth (20) beat Beacon (4) by 115 runs.
Falmouth - St Erme 69 (B Meek 5-35, M Van Biljon 4-34), Falmouth 70-1 (A Angove 32no). Falmouth (20) beat St Erme (0) by nine wickets.
Grampound Road - Lanhydrock 214-7 (R Butler 53no, S Benney 31no), Grampound Road 195 (C Roberts 56, H Gregory 44, T Orpe 31; Jamie Eldridge 3-14, B Attfield 3-42). Lanhydrock (20) beat Grampound Road (7) by 19 runs.
Penzance – Penzance 250-9 (R Dewards 132no, K Stevens 43; C Hearn 4-24), Mullion 254-6 (R Pascoe 60, J Dark 58, R Tonkin 47). Mullion (19) beat Penzance (8) by four wickets.
Roche – Newquay 277-9 (R Peter-Budge 68, M Harding 62, G Stone 46; M Trudgeon 3-31), Roche 150 (J Rowe 55; J Crane 5-27, T Rodda 3-10). Newquay (20) beat Roche (7) by 127 runs.
Truro – Paul 225-5 (B Brooks 85no, W Trenoweth 45no), Truro 127 (H Phillips 61; K Bowden 4-32). Paul (20) beat Truro (4) by 98 runs.
Sunday
St Erme – St Erme 152 (J Evans 51; V Hadkar 6-32), Lanhydrock 50 (B Attfield 32; K Van Rooyen 7-14, C Edgcombe 3-10). St Erme (18) beat Lanhydrock (5) by 102 runs
Division 2 East
Bude v Luckett Luckett 217-5 (A Hoskin 95no, R Piper 77; M Williams 3-38). Bude 223-4 (M Whitefield 87no, A De Rosa 59no; A Harley 3-32). Bude (17) beat Luckett (7) by six wickets.
Menheniot Looe - St Blazey 192-9 (M Porthouse 50, P Carne 36; S Nye 3-35), Menheniot Looe 117 (D Rundle 54; S Dixon 3-17, A Thomas 3-22, N Gowda 3-42). St Blazey (19) beat Menheniot Looe (6) by 75 runs.
South Petherwin - Wadebridge 289-2 (T McLachlan 113no, P Menhinick 109no), South Petherwin 204-7 (T Rickard 56no, M Bolt 45, B Martin 43no; J Cox 3-36). Wadebridge (18) beat South Petherwin (6) by 85 runs.
St Austell - Callington 194 (N Parker 34, C Simpson 31, J Shorten 31; B Sleeman 4-28), St Austell 192 (T Rosevear 52, O Sleeman 47). Callington (19) beat St Austell (9) by two runs.
St Minver - St Minver 233-7 (A Ash 79, J Centini 40, M Turner 36; J Duke 3-30), Werrington 178 (R May 49; R Hawken 4-52, A Gill 3-12). St Minver (20) beat Werrington (7) by 55 runs.
Tintagel – Holsworthy 210-7 (H Poggenpoel 59, A Gerry 44; D Jn Baptiste 3-26), Tintagel 211-7 (M Jolliffe 85no). Tintagel (18) beat Holsworthy (8) by three wickets.
Division 2 West
Camborne - Camborne 236-8 (J Harvey 64, M Hewitt 52, S Eva 38; S Mankee 4-17), Truro 93 (M Davies 36no; J Harvey 5-17). Camborne (20) beat Truro (6) by 143 runs.
Hayle – Hayle 57 (M Murrell 5-27, B Evans 4-7), Perranporth 60-3 (H Watkins 41). Perranporth (19) beat Hayle (2) by seven wickets.
Helston – Stithians 186 (M Rowe 41no, T Rodwell 35, M Ellis 31; H Hocking 3-32), Helston 187-7 (A Rowling 51, T Mitchell 39, M Smith 39, M Jilbert 32no; L Smith 3-37). Helston (20) beat Stithians (7) by three wickets.
Ludgvan – Ludgvan 194 (D Legge 52, S Stevens 43; N Thomas 4-30, C Jelbert 3-27), St Ives 197-7 (M Harvey 50no, Treve Williams 43, J McKenna 34, N Thomas 34no; N Stevens 4-36). St Ives (20) beat Ludgvan (7) by three wickets.
Mount Ambrose - Mt Hawke & Porthtowan 334-1 (L Brock 187no, R Chitty 109no), Mount Ambrose 142 (P Edwards 47; J Ireson 3-49). Mt Hawke & Porthtowan (20) beat Mount Ambrose (3) by 192 runs.
Veryan - Veryan 154-7 (J Chaffin 57, Matt Tregunna 35), St Just 155-2 ( D Angove 80no, M George 32). St Just (18) beat Veryan (4) by eight wickets.
Division 3 East
Boconnoc - Boconnoc 275-4 (Jamie Coates 95, J Niblett 82), Tideford 212-1 (M Burnett 105no, A Luiten 56no). Boconnoc (15) beat Tideford (7) by 63 runs.
Ladock – Ladock 211-8 (A Ridd 121; A Robinson 4-40), Callington 212-7 (T Beresford-Power 54, M Durrani-Zubair 48). Callington (19) beat Ladock (8) by three wickets.
Launceston - Roche 180-8 (L Burr 33, J Meacock 32no, J Connop 31; D Cox 3-24), Launceston 181-6 (J Theobald 52no, M Thomas 34, D Jenkin 33). Launceston (19) beat Roche (7) by four wickets.
Newquay - St Neot 236-6 (S Pluckrose 47, K Marks 36, D Masters 32), Newquay 239-3 (C Jordan 79, A Thomas 77). Newquay (18) beat St Neot (6) by seven wickets.
Pencarrow - Grampound Road 318-8 (H Matthews 102, A Hawken 79, O Morcom 40; P Bassett 3-39, J Carter 3-53), Pencarrow 99 (G Williams 31; A Tythcott 3-16, S Matthews 3-32). Grampound Road (20) beat Pencarrow (6) by 219 runs.
Saltash St Stephens - Saltash St Stephens 222 (J Blackmore 49, C Helyer 40, S Renfree 30; J Mallet 4-34), St Austell 177 (A Bennetts 50, R Bate 46; A Johnson 4-22, M Cole 3-19). Saltash St Stephens (20) beat St Austell (9) by 45 runs.
Division 3 West
Constantine - Barripper 129 (P Miners 31; C Campbell 3-20); Constantine 132-6 ( P Vyvyan 28)
Constantine (20) beat Barripper (6) by four wickets.
Gulval - St Gluvias 245-9 (G Williamson 46, S Bhandari 42, S Valsalkumar 34; N Mather 4-34), Gulval 158 (E Wyatt 31, T Cotton 30; P O Neill 4-39, M Bannister 3-32). St Gluvias (20) beat Gulval (6) by 87 runs.
Mullion – Mullion 136 (H Bray 42, M Hall 30; R Holland 5-15), Perranarworthal 137-1 (G Hughes 58no). Perranarworthal (20) beat Mullion (3) by nine wickets.
Praze – Praze 218 (D Lynes 81, J Tunnicliffe 40; S Firth 4-35), Falmouth 219-3 (A Carter 57, D Ayres 50, A Varker 44, C Thompson 43). Falmouth (20) beat Praze (6) by seven wickets.
Redruth – Gerrans 227-5 (S Tilley 97no, T Perry 33no), Redruth 110 (S Tilley 3-18). Gerrans (20) beat Redruth (4) by 117 runs.
Wendron – Wendron 196-6 (R Harris 45, S Care 43, C Owens 37no), St Just 179 (M Harvey 55; E Thomas 3-38). Wendron (19) beat St Just (7) by 17 runs.
Sunday
Falmouth – Falmouth 273 (M Van Biljon 122, S Firth 48; S Khan 3-25), St Gluvias 89 (P O Neill 28; S Firth 4-19). Falmouth (20) beat St Gluvias (7) by 184 runs.
Division 4 East
Buckland - Buckland Monachorum 106 (J J Webber 4-27, C Calfe 3-23), Liskeard 107-5 (J Mason 33 no; T Halloran 4-23). Liskeard (19) beat Buckland Monachorum (4) by five wickets.
Bugle - Launceston 208-6 (J Setterington 62, P Spry 54; P Medhurst-Feeney 6-56), Bugle 86 (B Grosvenor 4-14, P West 4-24). Launceston (20) beat Gulval (5) by 122 runs.
Grampound Road - Grampound Road 132 (M Pengelly 37, M Rowe 37, G Scott 32; M Gilbert 4-6, N Hocking 4-41), St Minver 114 (B Lamb 36; P Lund 4-37, O Bendelow 3-24). Grampound Road (18) beat St Minver (7) by 18 runs.
Lanhydrock - Lanhydrock 251-8 (J Taylor 85, J Heaver 47; S Parkyn 3-41), Wadebridge 184 (S Parkyn 61, M Dyson 43; J Heaver 3-7). Lanhydrock (20) beat Wadebridge (8) by 67 runs.
St Blazey - Menheniot Looe 147 (M Rundle 48; R Stephens 4-30), St Blazey 149-8 (R Garside 37, R Stephens 34; M Jordan 3-37). St Blazey (19) beat Menheniot Looe (7) by two wickets.
St Stephen - Werrington 223-5 (P Miller 92no, D Jenkin 61), St Stephen 151 (K Prophet 48no; I Searle 4-18, B Uglow 4-41). Werrington (20) beat St Stephen (5) by 72 runs.
Division 4 West
Paul – Paul 249-3, Camborne 60 (D Pascoe 39; T Carey 4-3, D Evans 3-27). Paul (20) beat Camborne (2) by 189 runs.
Perranarworthal - Mount Ambrose 258-8 (L Mankee 88, A Johnson 57, A Bath 56; A Moore 3-27), Perranarworthal 172 (A Moore 72, J Burton 40; D Battison 5-27, M Thomas 3-27). Mount Ambrose (20) beat Perranarworthal (8) by 86 runs.
Perranporth - Perranporth 242-4, Beacon 81. Perranporth (20) beat Beacon (4) by 161 runs.
St Erme – St Erme 269-7 (T Armstrong 103, J Wilkinson 42, A Tangye 31), Truro 157-9 (O Taylor-jones 106no; B Masters 4-34, A Medlin 3-31). St Erme (19) beat Truro (6) by 112 runs.
St Newlyn East - St Newlyn East 161 (O Bennett-Hughes 36, K Gibbard 31; A Cooper 3-14), Leedstown 57 (O Bennett-Hughes 4-16, R Bradder 4-24). St Newlyn East (18) beat Leedstown (6) by 104 runs.
Stithians - Crofty Holman 270-6 A Martin 125, K Mankee 45, D Pascoe 33; N Kendall 3-54), Stithians 211-4 (N Kendall 101no, T Sobey 38, S Alexander 36). Crofty Holman (17) beat Stithians (8) by 59 runs.
Division 5 East
Duloe - South Petherwin 128 (M Clements 31; J Wimpress 3-24), Duloe 132-2 (M Julian 51no, S Massey 41). Duloe (20) beat South Petherwin (4) by eight wickets.
Holsworthy - Bude 192-6 (L Houghton 62, MJ Taylor 43; J Snell 4-41), Holsworthy 118 (R Piper 26; P Gliddon 4-18, C Carter 3-30). Bude (19) beat Holsworthy (5) by 74 runs.
Roche – Foxhole 244-5 (N Christian 68no, S Hicks 48, J Spry 32), Roche 62 (M George 24; J Andrews 6-11, S Hicks 3-26). Foxhole (20) beat Roche (3) by 182 runs.
St Austell - Newquay 269-7 (S Millatt 109no, L Sanders 58), St Austell 88 (D Roach 22; H Willmott 5-12, M Tahir 3-5). Newquay (20) beat St Austell (5) by 181 runs.
St Neot - St Neot 196-7 (D Eldridge 70, G Kent 38, M Glencross 30, J Ellis 3-21), Tintagel 198-0 (S Harrison 87no, R Pethick 61no). Tintagel (18) beat St Neot (4) by ten wickets.
Werrington – Gunnislake 158 (A Emmerson 59, J Beare 43; B Baker 4-28, A Paynter 3-25, T May 3-28), Werrington 162-6 (E Walters 38, M Gilmour 34; L Roberts 3-19). Werrington (20) beat Gunnislake (6) by four wickets.
Division 5 West
Mt Hawke & Porthtowan - Helston 218-9 (M Lee 63, J Macleod 46, A Creese 38, A Walker 3-85), Mount Hawke & Porthtowan 164-7 (P Cannons 42no, R Brandreth 39; H Martin 3-35). Helston (18) beat Mount Hawke & Porthtowan (8) by 54 runs
Rosudgeon - St Day 185-8 (L Bray 60, G Jones 45no; T Polglase 3-42), Rosudgeon 97 (T Polglase 61no; Sophie Richards 4-29). St Day (19) beat Rosudgeon (6) by 88 runs.
St Gluvias - St Gluvias 157-9 (M Snowdon 70no; I Snowdon 4-41), Mawnan 159-3 (D Williams 68, I Snowdon 47no). Mawnan (19) beat St Gluvias (4) by seven wickets.
St Ives – Troon 171-9 (A Rodda 95no, D Trease 35; J Bayne 3-27), St Ives 172-6 (D Hart 59no, J Rae 33), St Ives (19) beat Troon (7) by four wickets.
Division 6 East
Lanhydrock – Lanhydrock 77 (A Dore 3-10, D Shaw 3-12, S Watson 3-28), Saltash St Stephens 78-2 (A Rennie 31). Saltash St Stephens (20) beat Lanhydrock (2) by eight wickets.
Luckett – Luckett 175-8 (D Pearce 33; Olivia Jones 3-29), Launceston 168 (M Vanstone 68no; S Brown 3-46). Luckett (19) beat Launceston (8) by seven runs.
Tideford – Tideford 106, Boconnoc 110-2. Boconnoc (20) beat Tideford (3) by eight wickets.
Division 6 Central
Falmouth - Perranarworthal 101 (G Best 37; K Maestrami 4-12), Falmouth 104-4 (B Clark 56no). Falmouth (20) beat Perranarworthal (4) by eight wickets.
Gorran – Gorran (20) beat Perranporth (0). Perranporth conceded.
Newquay – Newquay 141 (B Mallinder 36; T Martin 4-15), St Stephen 143-1 (J Newnes 56no). St Stephen (20) beat Newquay (3) by nine wickets.
Mawnan - Redruth 141 (N Fawdry 33), St Erme 142-7 (M Endean 39; Kayleigh Lean 3-31). St Erme (19) beat Redruth (6) by three wickets.
Truro – Truro (20) beat Grampound Road (0). Grampound Road conceded.
Division 6 West
Camborne - Gulval 80 (O Bray 3-9). Camborne 82-4 (R Hargreaves 24). Camborne (20) beat Gulval (4) by six wickets.
Goldsithney - Penzance 192-8 (S Atkinson 93no, A Westren 48; P Jacobson 3-42), Ludgvan 148 (J Griffiths 50; H Payne 4-45). Ludgvan (19) beat Penzance (7) by 44 runs.
Leedstown - Wendron 154 (T Merlin 36, S Chapman 34; K Millard 6-32), Porthleven 87 (O Care 5-6). Wendron (18) beat Porthleven (7) by 67 runs.
Sunday
Ludgvan - Hayle 102 (T Woolcock 29; D Cooke 4-6), Ludgvan 105-4 (S Capstick 36no; E Bennet 3-9). Ludgvan (20) beat Hayle (4) by six wickets.
Sunday 21 May
NCCA T20 Finals Day at Tring Park CC
Semi-Finals: Staffordshire 252-2 (NO Priestley 147no, Z Malik 40) beat Berkshire 184-9 (DJ Lincoln 55) by 68 runs.
Hertfordshire 117 (19.3) (T Sikander 28; MM Tryfonos 3-12, TG Sturgess 3-18, TJ Dinnis 2-22) lost to Cornwall 120-5 (16.2) (CF Gibson 66no, WA MacVicar 25) by five wickets.
Final: Staffordshire 119 (18.1) NO Priestley 57, LJ Hurt 20; TG Sturgess 3-36, TJ Dinnis 2-14, CBF Purchase 2-16, MM Tryfonos 2-24) beat Cornwall 115-9 (JP Phillips 32; NO Priestley 4-27, LJ Hunt 2-29) by four runs.
Voneus Village Cup Round 3
Mount Ambrose - Mount Ambrose 150-9 (S Johnson 77no; L Sanders 3-16) lost to Grampound Road 151-5 (T Orpe 51, D Neville 31no) by five wickets.
Perranporth – Roche 285-5 (R Clark 100no, H Trethewey 81, T Trudgeon 34no) beat Perranporth 165 (Ty Murrell 53, J Anderson 34; O Green 3-28) by 120 runs.
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.